Trojka, Stepan Chapman

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Troika
Data wydania: 8 kwietnia 2011
Oprawa: twarda
Format: 135×205mm
Stron: 240
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Cen: 37 złOpis:

W oślepiającym blasku trzech fioletowych słońc troje wędrowców – stara Meksykanka, zautomatyzowany samochód terenowy i brontozaur – od setek lat brnie przez pustynię. Nie wiedzą, czy pustynia gdzieś się kończy, a jeśli nawet tak, to co znajdą na jej krańcu. Czasem napotykają idealnie zachowane, ale całkiem bezludne miasta. Nigdy nie spada ani kropla deszczu. Najgorsze jednak jest to, że nie pamiętają nic ze swojego życia przed pustynią – tylko nocą, w snach, przypominając sobie strzępy dawnych przeżyć. Noc sprowadza jednak szaleństwo burz piaskowych, które zamieniają ich ciałami, w jakiejś metafizycznej odmianie zabawy w komórki do wynajęcia. Dysfunkcyjni i zdezorientowani, wielokrotnie zabijają się nawzajem, nigdy jednak nie udaje im się umrzeć. Gdzie są? I jak mogą stamtąd uciec?

„Trojkę” wychwalali za oryginalność i rozmach wizji tacy pisarze, jak John Shirley, Kathe Koja, Brian Stableford, Alan Brennert, Lance Olsen, Kathleen AnnGoonan, Brian Evenson, Paul Riddell, and Don Webb. Twórczość Stepena Chapmana wielokrotnie porównywano do dzieł Philipa K. Dicka, Terry’ego Southerna, Kurta Vonneguta, Mervyna Peake’a, Angeli Carter i innych znakomitości literackich. Chapman potwierdza swoją renomę „Trojką”, która jest pewnym kandydatem do miana kultowej powieści fantastycznej.

Recenzje:

Świat wykreowany przez Chapmana pogrąża się wraz z bohaterami w coraz większym szaleństwie i destrukcji. Bohaterowie ranią się wzajemnie psychicznie i fizycznie, ale nie potrafią bez siebie funkcjonować. Zawieszeni między jawą a snem, życiem i śmiercią wędrują przez piekło. Dodatkowo poznajemy ich bliżej dzięki zaprezentowanym snom. Najbardziej niezwykła jest opowieść Evy o indiańskiej cywilizacji, w której była kapłanką, a następnie kobietą upadłą.

Autor: Monika „Urshana” Czeczot