Ślepowidzenie, Peter Watts

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Blindsight
Data wydania: 25 lipiec 2008
Oprawa: twarda
Liczba stron: 328
Cena: 35,00
Rok wydania oryginału: 2006
Wydawca oryginału: Tor
Seria: Uczta wyobraźni
Tłumaczenie: Wojciech M. Próchniewicz


Opis:

"Ślepowidzenie" - przełamująca mity naukowa fikcja o Pierwszym Kontakcie

Znakomita… gęsta od filozofii, nowych pomysłów, i ostrego jak brzytwa pisarskiego stylu Wattsa. Tyleż magnetyczna, co przerażająca, wielostronnie argumentuje, że świadomość to przegrana sprawa, w którą wierzymy z przyzwyczajenia. "Ślepowidzenie" ukazuje się 25 lipca nakładem wydawnictwa Mag.

Peter Watts bierze główne mity opowieści o Pierwszym Kontakcie i roznosi je na strzępy. Powstaje wstrząsająca i hipnotyzująca powieść, popis talentu pełen prowokujących i niepokojących pomysłów. "Ślepowidzenie" to znakomity przykład na to, czego potrafi dokonać fantastyka naukowa i tylko ona. Fenomenalne studium nad świadomością, teoriami biologicznymi, empatią, uczuciami… ambitne w swoim rozmachu i wykonane z pełnym powodzeniem i brawurą.

Wielu krytyków twierdzi, że najlepsza fantastyka naukowa to ta mocno zakorzeniona w nauce, ale jednocześnie stanowiąca wyzwanie dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych jej dokonań. Jeśli tak, to w "Ślepowidzeniu" udaje się to nadzwyczajnie, chociaż zachwyt budzi także świetny styl Wattsa. Pojawiają się tam ważne kwestie… etyka, moralność, inteligencja i samoświadomość… puenta książki jest jednocześnie odkrywcza i satysfakcjonująca. Przedstawione w powieści naukowe hipotezy i fakty stymulują czytelnika o wiele bardziej niż u wielu autorów obwołanych ostatnio „Nową falą SF”. To książka pisarza, który nie obawia się użyć prawdziwej nauki jako fundamentu dla swego niezwykłego podejścia do ogranego w fantastyce motywu.

Pierwsza powieść Petera Wattsa, Starfish, została wyróżniona przez „New York Timesa”, zasłużyła sobie na „zaszczytną wzmiankę” wśród laureatów nagrody Johna W. Cambella oraz na odrzucenie przez niemieckie i rosyjskie wydawnictwa jako „zbyt mroczna”. (Zbyt mroczny dla Rosjan – z tego osiągnięcia jest Watts szczególnie dumny, choć nadal zdumiewa go, że tłumaczono tę książkę na włoski.) Odtąd zaczął się także kultowy status książki wśród dręczonych egzystencjalnymi niepokojami nastoletnich blogerek, identyfikujących się z główną bohaterką Starfisha.

"Ślepowidzenie" nominowane było do nagród Hugo, Campbella, Sunburst, Locusa i Aurory.

Recenzje:

"Ziemia za kilkadziesiąt lat. Technika się rozwinęła, ludzkie obowiązki przejęły w dużej mierze coraz bardziej skomplikowane – i coraz mniej zrozumiałe – sztuczne inteligencje. Po ziemi chodzą wskrzeszone wampiry, znacznie efektywniejsze w procesach myślowych od zwykłych ludzi. Ci ostatni ( poza kastami rządzącymi) albo przechodzą szereg modyfikacji przystosowujących do nowych warunków pracy, albo też pogrążają się w otchłani wirtualnej rzeczywistości."

Autor: Shadowmage

Od zarania dziejów ludzkość zastanawiała się nad tym, czy jesteśmy sami we Wszechświecie. Temat fascynował wielu pisarzy SF, od Wellsa poczynając, poprzez Campbella, na Lemie i Dukaju kończąc. Także Peter Watts wziął na warsztat pierwszy kontakt z Obcymi, ale przedstawił go w tak niesamowity sposób, że miejscami ciarki mnie przechodziły po plecach. W efekcie otrzymaliśmy jedną z najciekawszych pozycji hard science fiction ostatnich lat, za pomocą której Watts dołączył do grona pisarzy, którzy mogą w przyszłości wejść do literackiej hall of fame.

Autor: Żerań

Chciałoby się napisać, że zardzewiałem umysłowo, bo “Ślepowidzenie” (”Blindsight”) Wattsa przysporzyło mi ogromnych trudności podczas lektury. Prawda jest jednak inna - to po prostu hard sf posunięte do skrajności, wręcz przesiąknięte twardą fantastyką naukową we wszystkich elementach, poczynając od konceptu, aż po dialogi, a zaawansowana fizyka, biologia plus parę innych dziedzin, nigdy nie były moją mocną stroną. Ale o dziwo, książka dostarcza prawdziwej satysfakcji, choć ja, tkwiąc w oszołomieniu, chyba nie do końca potrafię określić moje wrażenia.

Autor: Vanin - Maciej Majewski