Shriek: Posłowie - Jeff VanderMeer

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Shriek: An Afterword
Data wydania: 19 marca 2010
ISBN: 978-83-7480-161-4
Oprawa: twarda
Format: 135×205mm
Stron: 480
Tłumaczenie: Robert Waliś
Cen: 39 złOpis:

"Shriek: Posłowie" jest tragikomiczną historią rodzinną rozgrywającą się w stworzonym przez Jeffa VanderMeera legendarnym fikcyjnym mieście Ambergris.
To opowiedziana z ekstrawagancką pasją przez niegdysiejszą bywalczynię salonów, Janice Shriek, pełna barwnych i fascynujących postaci oraz tajemniczych zdarzeń historia przygód brata Janice, Duncana, historyka opętanego przez skazany na niepowodzenie romans i mroczny sekret, który może go zabić lub przemienić.
To także opowieść o wojnie pomiędzy konkurencyjnymi wydawnictwami, która na zawsze zmieni Ambergris, oraz o rywalizacji z zepchniętą na margines rasą znaną jako „szare kapelusze”, która, uzbrojona w zaawansowaną grzybową technologię, czeka pod ziemią na szansę odzyskania miasta, które kiedyś do niej należało.

„W tej opowieści o zmiennych ludzkich losach i związkach wyczuwa się delikatne wpływy Borgesa i Nabokova, a także H.P. Lovecrafta... oraz awangardową, surrealistyczną wrażliwość”.
The Times

Jeff VanderMeer jest dwukrotnym zdobywcą World Fantasy Award, autorem „Podziemi Veniss” i „Miasta szaleńców i świętych”, a także współredaktorem „The Thackery T. Lambshead Pocket Guide to Eccentric & Discredited Diseases”.

Recenzje:

W „Shriek” nie mamy już do czynienia z zebraniem w jednym tomie tak różnorodnych form przekazu – tym razem VanderMeer zdecydował się tylko na jedną. Tekst, który otrzymujemy jest autorstwa Janice Shriek. W domyśle miał być on posłowiem do Hoegbottońskiego przewodnika po wczesnej historii Ambergris Duncana Shrieka, jednak rozrósł się niepomiernie, z kolejnymi stronami zamieniając się w coś bardziej przypominającego pamiętnik.

Autor: Maria „Metzli” Roszkowska

„Shriek: Posłowie” to miało być w założeniu posłowie do „Hoegbottońskiego przewodnika po wczesnej historii miasta Ambergris” autorstwa Duncana Shrieka (utalentowanego, lecz kontrowersyjnego w głoszeniu swych teorii historyka) zawierającego elementy biograficzne oraz tło historyczne utworu, pióra jego siostry Janice.

Autor: Michał „Mag_Droon” Łon