Rzeka Bogów, Ian McDonald

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: River of Gods
Data wydania: 15 stycznia 2010
Oprawa: twarda
Format: 135×205mm
Stron: 600
Tłumaczenie: Wojciech M. Próchniewicz
Cen: 45złOpis:

Jest 15 sierpnia 2047 r. W połowie XIX w. Matka Indie jest wszystkim czym była zawsze – starożytna lecz żywa, biedna lecz jednocześnie szokująco bogata. Rozdwojona, groźna, piękna i okropna, przerażająca i dzika. Naród rozdarty kulturowo i narodowościowo, podzielony kontrastami i sprzecznościami. „Rzeka Bogów” to wielka i pełna sprzeczności powieść, tak jak i Indie, w których się rozgrywa. „Rzeka Bogów” to ambitny thriller, którego akcja toczy się w futurystycznych Indiach.

Recenzje:

McDonald pokazał swój kunszt i przemyślał strukturę powieści. Każdy z jej elementów składa się w całość i prowadzi do finału, gdzie zaskakuje, stawia pytania i sprawia, że trzeba się zatrzymać w codziennym pędzie i zastanowić na kwestiami poruszonymi przez pisarza. Naprawdę rzadko zdarza się czytać tak dobrze zaplanowaną powieść, gdzie w masie wątków i informacji nie ginie żaden detal, a autor nie stosuje tanich chwytów dopisując nic nie wnoszące epizody i nadmuchując na siłę objętość utworu.

Autor: Piotr Młynek

Indie połowy XXI stulecia to kraje tkwiące po kolana w przeszłości, nam teraźniejszym przywodzącej na myśl literaturę fantasy. Z drugiej strony to matecznik niezwykle zaawansowanej technologii tworzenia Sztucznych Inteligencji. Cała wielowiekowa spuścizna kulturowa Indii wzbogaca tło powieści, co jest oczywiste, ale także dodaje wyrazu postaciom. Bohaterowie, tak pasujący do fabuły, tak zróżnicowani i pod względem pochodzenia i pozycji społecznej oraz ich cele i wartości, gdzie indziej wydawaliby się sztuczni, papierowi.

Autor: Michał „Mag_Droon” Łon