Opowieści sieroty. W miastach monet i korzeni, Catherynne M. Valente

Wydawnictwo: Mag
ISBN: 978-83-7480-133-1
Tytuł oryginału: The Orphan's Tales: In the Cities of Coin and Spice
Data wydania: 29 listopada 2009
Oprawa: twarda
Format: 135×205mm
Liczba stron: 473
Cena: 39 złOpis:

Co jakiś czas pojawia się książka przypominająca nam o magicznych zaklęciach, które mogą rzucać na nas takie historie -- oszałamiać, bawić i uczyć. Oto Księga tysiąca i jednej nocy naszych czasów -- napisana z rozmachem epopeja fantastyczna, która wciągnie Was od pierwszej strony… Ukrywająca się w ogrodzie samotna dziewczynka opowiada historie zaciekawionemu księciu: nadzwyczajne wyczyny i niesłychane losy splatają się na gobelinie tkanym jej słowami. Każda z opowieści wytatuowanych na jej powiekach stanowi element układanki, którą są dzieje samej narratorki. Dziewczynka opowiada o wiedźmach zmieniających kształty i dzikich kobietach stepów, o królach czapli i księżniczkach bestiach, o wężowych bogach, psich mnichach i żyjących gwiazdach -- każda historia jest dziwniejsza i bardziej fantastyczna niż poprzednia. Od humorzastej "syreny" do wrażliwej Bestii, nic nie jest zupełnie takie, jak się wydaje w tych bezustannie zmieniających się opowieściach -- nawet, a zwłaszcza, ich narratorka. Ta cudowna liryczna powieść fantasty jest zachwycającym zbiorem niesłychanych mitów i mrocznych opowieści fantasy, które kształtują nasze sny. I właśnie wtedy, gdy myślisz, że dotarłeś do końca, uświadamiasz sobie, że przygoda dopiero się zaczęła...

Recenzje:

„Opowieści sieroty: W miastach monet i korzeni” Catherynne M. Valente to dwie kolejne księgi historii o fantastycznych światach i losach jeszcze dziwniejszych bohaterów. Spotykamy tu dżiny, dziecko drzewo-krowę, złote jeże, córkę kogutkarza, olbrzyma i wiele innych barwnych postaci. Akcja toczy się w baśniowych miastach, miejscach nasuwających na myśl biblijna scenerię, czy też obszarach zaczerpniętych z różnych mitologii. Autorka przyznaje w podziękowaniach, że wielki wpływ miały na nią książki czytane w dzieciństwie przez jej babcię.

Autor: Piotr Młynek

W pierwszym tomie „Opowieści sieroty” Catherynne M. Valente zaprezentowała dwie szkatułkowe historie, subtelnie ze sobą powiązane. Niewiele się jednak czytelnik dowiedział o narratorce; dziewczynce mieszkającej w ogrodzie z wytatuowanymi na powiekach opowieściami. W „W miastach monet i korzeni” autorka przedstawia dwie kolejne historie, które – zresztą zgodnie z oczekiwaniami – stanowią w rzeczywistości jedną, bardzo skomplikowaną opowieść, rozciągniętą w czasie i przestrzeni. Po drugim tomie „Opowieści sieroty” nie należy spodziewać się więc odmiany.

Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka