Finch - Jeff VanderMeer

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Finch
Data wydania: 18 lutego 2011
ISBN: 978-83-7480-194-2
Oprawa: twarda
Format: 135×205mm
Stron: 392
Tłumaczenie: Robert Waliś
Cena: 39 złOpis:

Wkrocz do świata, w którym zdrada to drugie imię uczciwości.

Prowadząc niemożliwe do rozwiązania śledztwo w sprawie podwójnego morderstwa, detektyw John Finch szuka prawdy wśród wojennych ruin niegdyś potężnego miasta Ambergris. Po sześciu latach rządów nieludzkich szarych kapeluszy Ambergris powoli popada w anarchię. Pozostałości armii buntowników są rozproszone, a ich przywódczyni, tajemnicza Błękitna Dama, zniknęła. Mieszkańców zamyka się w obozach. Kolaboranci wędrują ulicami, brutalnie zaprowadzając porządek. Finch musi sobie poradzić także z nowymi siłami, takimi jak zagadkowy as wywiadu Ethan Bliss, oraz z chorobą jego partnera, Wyte’a, który dosłownie rozpada się pod wpływem presji.
W tej przejmującej powieści spotykają się przeszłość z przyszłością oraz wydarzenia o kosmicznej skali z przyziemnymi sprawami. Co się stanie, jeśli Finch rozwikła śledztwo? Co się stanie, jeśli tego nie zrobi? Czy Ambergris pozostanie takie samo?

Jeff VanderMeer jest dwukrotnym zdobywcą World Fantasy Award, autorem „Podziemi Veniss” i „Miasta szaleńców i świętych”, a także współredaktorem „The Thackery T. Lambshead Pocket Guide to Eccentric & Discredited Diseases”.

Recenzje:

Jeff VanderMeer to twórca, którego największym atutem jest wyobraźnia. Przekonałem się o tym podczas lektury „Podziemi Veniss” oraz „Miasta szaleńców i świętych”, kiedy to miałem okazję podziwiać siłę słów pisarza. Stroniąc od utartych szlaków, posługując się prawdziwie malowniczymi opisami świata, stworzył wówczas niezwykłą mieszankę gatunków. Mozaikę wielobarwną i fascynującą.

Autor: Sylwester „Sharin” Kozdroj

Owszem, VanderMeer korzysta z wypróbowanych przez pisarzy noir patentów – jednym z takich bardzo charakterystycznych motywów jest np. zagubienie detektywa w świecie, gdzie nie wiadomo, komu można ufać. Tyle że VanderMeer stosuje zasady Chandlerowskiego kryminału tak konsekwentnie i posuwa się przy tym tak daleko, że samą ideę kryminału rozbija.

Autor: Anna Kańtoch

Ambergris przestaje być nieco oderwanym od otoczenia miastem. Zamiast zamkniętego wszechświata, zostaje pokazana szersza perspektywa. Jasnym staje się też, że autor koncepcję miał od dawna dokładnie zaplanowaną, bo rozrzucone po trzech tomach wątki i szczegóły układają się w spójną całość.

Autor: Tymoteusz „Shadowmage” Wronka