Dom Burz, Ian R. MacLeod

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: The House of Storms
Data wydania: 7 marca 2008
ISBN: 978-83-7480-079-2
Oprawa: twarda
Format: 135x205 mm
Liczba stron: 389
Cena: 35 zł
Rok wydania oryginału: 2005
Seria: Uczta wyobraźni
Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz


Opis:

Ian R. MacLeod stworzył "niezływkłą sagę spod znaku magii i dymu" (Michael Moorcook) osadzoną w "magicznej, wizjonerskiej i fascynującej" (SFX) alternatywnej wiktoriańskiej rzeczywistości. Ponownie wyczarowując Dickensowski klimat, MacLeod wraca do świata przemysłu i ukrytej, przenikającej wszystko magii…

Mamy dziewięćdziesiąty dziewiąty rok Wieku Światła. Alice Meynell, wykorzystując wszystkie talenty pięknej kobiety oraz parę innych, bardziej tajemniczych, wywalczyła sobie tytuł arcycechmistrzyni Cechu Telegrafistów. Czyniła to wszystko z myślą o własnym rodzie – jednak jej jedyny syn, Ralph, od dzieciństwa cierpi na suchoty. Nie potrafią ich wyleczyć żadne znane w Europie lekarstwa, zaklęcia ani zabiegi.

W desperacji zawozi go do Invercombe na zachodnim wybrzeżu Anglii. Ma nadzieję, że Ralphowi pomoże ruch i czyste morskie powietrze. Lecz naprawdę pokłada mroczniejszą nadzieję w leżącej nieopodal, na odludziu, znanej niewielu krainie odmieńców: Einfell. Mieszka tam człowiek, który niegdyś ją kochał; teraz potwornie odmieniony przez magię. Alice odwiedza go i dobija targu o życie syna.

Recenzje:

"Dom burz" to kontynuacja "Wieków światła" - bardzo nietypowej powieści fantastycznej autorstwa niezbyt dobrze znanego w Polsce Szkota, Iana MacLeoda. A ten właśnie brak wiedzy okazać się może wkrótce dla polskiego czytelnika bardzo niekorzystny, gdyż MacLeodowi pisana jest przyszłość usiana różami (bez kolców) oraz... dolarami, rzecz jasna.

Autor: Darek Barczewski

„Wieki światła” MacLeoda w 2006 roku otworzyły serię „Uczta Wyobraźni” wydawnictwa Mag. I faktycznie, była to prawdziwa uczta dla czytelnika. Był to przykład jednej z nielicznych książek w fantastyce, które urzekają od pierwszego momentu stylem i nastrojem. Po kilku stronach wiedziałem, że niezależnie od rozwiązań fabularnych, lektura okaże się przyjemnością.

Autor: Shadowmage

Dom burz nie jest fabularną kontynuacją Wieków światła, choć rozgrywa się w tej samej, naeteryzowanej rzeczywistości. Akcja powieści rozpoczyna się w niemal wiek po opisanym wcześniej z takim rozmachem rewolucyjnym przełomie i obejmuje kolejne dwudziestolecie. Jeśli szukać wspólnego mianownika dla tych dwóch historii, poza samym światem, to jest nim niewątpliwie mistrzostwo stylistyczne, z jakim zostały spisane (i, co nie mniej ważne, przełożone na polski).

Autor: Agnieszka Chojnowska