Atrament, Hal Duncan

Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 24 sierpnia 2007
ISBN: 978-83-7480-059-4
Oprawa: twarda
Format: 135 x 205 mm
Liczba stron: 528
Cena: 35,00
Seria: Uczta wyobraźni
Tom cyklu: 2
Tłumaczenie: Anna Reszka

Opis:

Doskonała kontynuacja "Welinu". Swoją olśniewającą debiutancką powieścią Hal Duncan zatarł granice między gatunkami. Fantasy czy science fiction? „Welin” zaskakiwał śmiałością pomysłów, uwodził zmysłowym pięknem prozy, zdumiewał twórczym rozmachem. Teraz Duncan wraca kolejnym epickim majstersztykiem, który przechodzi wszelkie oczekiwania. Wyjątkowa, wielowątkowa powieść, jednego z najbardziej utalentowanych pisarzy ostatnich lat. Księga wszystkich godzin czyli tytułowy Welin to mityczny manuskrypt, na którym Bóg zapisał kopię stworzonego przez siebie świata. Reynard Guy Carter podążając w ślad za rodzinną legendą znajduje Księgę wszystkich godzin. Księga jest zarówno bramą do innych rzeczywistości jak i przewodnikiem w starożytnym języku, którym wypisywano tajemnice na skórze i w duszach ludzkich. Od tej chwili, Carter podąża przez pustynny, wyludniony świat Welinu, gdzie upadli aniołowie i demony toczą bitwę o panowanie nad porządkiem wszechświata… Pierwszy tom epickiej dwutomowej opowieści o wojnie jaką toczy dobro ze złem o moc panowania nad światem ujawnia historię starożytnej, potężnej cywilizacji Kur, tropiąc jej ślady poprzez egipskie i babilońskie mity…Wspaniała, zagadkowa i wstrząsająca opowieść, godna Jamesa Joyce’a. Welin, błyskotliwy debiut szkockiego pisarza Hala Duncana, zyskał ogromny rozgłos w Stanach i Wielkiej Brytanii, i został uznana za najważniejszą książkę ostatniego dziesięciolecia. Przez krytyków Welin porównywany jest do Finnegans Wake Jamesa Joyce’a, co znalazło odzwierciedlenie w nominacjach do wielu prestiżowych nagród, min. World Fantasy Award i Locus.

Recenzje:

„Atrament” jest drugą częścią dylogii Hala Duncana noszącej tytuł „Księga Wszystkich Godzin”. Choć ukazał się jako oddzielna powieść, to zawiera bezpośrednie kontynuacje wątków z „Welinu” i kończy zapoczątkowaną w nim opowieść. „Atrament” odznacza się wszystkimi cechami, które były charakterystyczne dla jego poprzednika.

Autor: Shadowmage

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad światami równoległymi? Pewnie tak, w końcu jesteś fanem fantastyki. Wyobraź sobie, że istnieją tysiące rzeczywistości a w każdej egzystują postaci niezmiernie podobne, choć jednak inne. Dodaj do tego jeszcze mały melanż czasowy i masz coś, co można by nazwać Welinem.

Autor: Zicocu

Pamiętam, że lektura "Welinu" Hala Duncana pozostawiła mnie w pewnego rodzaju pomieszaniu. Z jednej strony olbrzymi podziw i szacunek dla nieposkromionej fantazji autora i - nade wszystko - sposobu jej przyobleczenia w formę. Z drugiej zaś strony, pytałam jednak czy Hal Duncan ma aby cokolwiek konkretnego do powiedzenia. I miałam nadzieję, że moje wątpliwości w tym zakresie rozwieje drugi tom "Księgi wszystkich godzin" - "Atrament". Teraz mam już pełny obraz. I ten obraz przyprawia o prawdziwy zawrót głowy.

Autor: Stella