Accelerando, Charles Stross

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Accelerando
Tłumaczenie: Wojciech M. Próchniewicz
Data wydania: 14 stycznia 2009
ISBN: 978-83-7480-115-7
Oprawa: twarda
Format: 135×205mm
Liczba stron: 412
Cena: 35 zł
Rok wydania oryginału: 2005


Opis:

Gdyby ktoś szukał tylko jednej książki, która mu pokaże, dokąd zmierza SF na początku XXI wieku, "Accelerando" Charlesa Strossa stanowiłaby chyba najlepszy wybór. Szukając punktów wspólnych ze starą SF, można początek "Accelerando" określić jako cyberpunk zdemitologizowany. Nie powiela on i nawet nie opiera się na wizji przyszłości stworzonej przez Gibsona et consortes w latach 80., bardzo szybko zdezaktualizowanej i od początku przegiętej ku taniemu efekciarstwu: rodem z kryminału nor, z westernu, z sensacji szpiegowskiej. Bliższy niż "Neuromancerowi" jest ten świat powieściom Couplanda czy Palahniuka, "Cryptonomiconowi" Stephensona. - Jacek Dukaj

W "Accelerando" Stross przedstawił wizję przyszłości człowieka wygenerowaną w oparciu o ekstrapolację nie tylko poziomu nauki, ale przede wszystkim rozwoju ekonomii, co dotychczas pomijano w klasycznej fantastyce naukowej. Stross mocno opiera się na prawach ekonomii, czyniąc z głównego bohatera międzynarodowego przedsiębiorcę. Ewolucja ekonomiczna w ujęciu Strossa doprowadza w przyszłości do uzyskania świadomości przez korporacje. "Accelerando" Charlesa Strossa jest doskonałym przykładem poważnej spekulacji na temat przyszłości człowieka i cywilizacji, co dawno porzuciła polska fantastyka.

Recenzje:

"„Accelerando” jest drugą po „Ślepowidzeniu” czystogatunkową powieścią, która ukazała się w ramach serii Uczta wyobraźni. Podobnie jak w przypadku powieści Petera Wattsa, czytelnicy otrzymują wielowymiarową hard science fiction, mocno umocowaną w teoriach naukowych."

Autor: Shadowmage

"„Charles Stross w „Accelerando” daje dokładnie to, co obiecuje tytuł – maksymalne przyspieszenie i szaleńczą jazdę po najbliższej i nieco dalszej przyszłości. I to w ramach sagi rodzinnej na miarę trzeciego tysiąclecia."

Autor: Michał Kubalski